NEBANUJME.sk – zlepšime budúcnosť na Hornej Nitre | Progresívne Slovensko

Progresívne Slovensko rozbieha petíciu NEBANUJME.sk za spravodlivú transformáciu regiónu Hornej Nitry a ukončenie ťažby uhlia do konca roku 2020.

Baníctvo v regióne Hornej Nitry sa neoplatí z pohľadu hospodárenia štátu, životného prostredia, dopadu na budúcnosť ľudí a celého regiónu, poškodzovaním zdravia či dokonca smrti baníkov a obyvateľov.

V baniach na Hornej Nitre sa vyťaží málo uhlia, ktoré je následne príliš drahé a preto sa štát rozhodol, že musí dotovať v cene elektriny túto ťažbu skoro 100 miliómi Eur ročne. Do roku 2030 to predstavuje 1,2 miliardy Eur. Štát tvrdí, že je to potrebné pre zamestnanosť baníkov avšak z celej dotácie ide nakoniec iba polovica na mzdy baníkov. Dotácie do uhlia neprinášajú istoty ani pre baníkov ani pre región.

Najlepšie riešenie pre zdravie a lepšiu budúcnosť celého regiónu je ťažbu hnedého uhlia utlmiť do konca roku 2020. “Ľudia v regióne sa takéhoto rázneho kroku prirodzene obávajú. Majú strach, že sa ocitnú úplne bez budúcnosti. My to však nedovolíme. Ukončenie ťažby nesmie pre región znamenať nezamestnanosť a spôsobiť chudobu. Preto naše riešenia v prvom rade myslia na baníkov a ich rodiny.” Ivan Štefunko (predseda hnutia Progresívne Slovensko).

Petíciou vyzývame predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, podpredsedu vlády a ministra životného prostredia SR László Sólymosa, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho a ministra hospodárstva Petra Žigu aby:
zabezpečili spravodlivú, sociálne a environmentálne citlivú transformáciu regiónu a jej financovanie
zabránili otvoreniu nového, 12. ťažobného poľa v bani Nováky
zabezpečili ukončenie dotácii na ťažbu hnedého uhlia najneskôr do konca roku 2020

Naše riešenia
➡ Baníci neprídu o príjem
Štát baníkom bude garantovať príjem vo výške doterajšej mzdy po dobu 3 rokov.
Baníci, ktorým do dôchodku ostáva 5 alebo menej rokov, majú mať možnosť nastúpiť do predčasného dôchodku.

➡ Zmeniť profesiu nie je možné zo dňa na deň
Baníci budú mať po dobu 3 rokov garantovaný príjem a počas tohoto obdobia im štát pomôže formou rekvalifikačných kurzov.

➡ Ťažká práca v bani stojí ľudí zdravie
Baníci budú mať aj po ukončení ťažby zaručený nárok na špeciálne zdravotno-rehabilitačné programy, zahŕňajúce aj kúpeľnú liečbu, po dobu 5 rokov.

➡ Región potrebuje konečne podmienky na rozvoj
Lepšie cesty a vlakové spojenia. Stavať na tradíciách od Baťu, cez nábytkárstvo až po kúpeľníctvo. Využiť skúseností ľudí z baníctva na rozvoj technológií geotermálnej energie. Nie umelo predlžovať ťažbu uhlia.

*******

*******Fuente – Source

NEBANUJME.sk – zlepšime budúcnosť na Hornej Nitre | Progresívne Slovensko

EN.- Urban exploration is usually about exploring areas away from urban centers, industrial zones, or abandoned areas. But also for ancient ruins and areas impossible to access, everything depends on each explorer.

ES.- La exploración urbana normalmente se trata de la exploración de zonas alejadas de los núcleos urbanos, zonas industriales, o abandonadas. Pero también por ruinas antiguas y zonas imposibles de acceder, todo depende de cada explorador.

Urbexvideos.eu es la exploración urbana llevada a tu pantalla ! Disfruta de todos los videos de Urbex que existen en una misma página web y todo categorizado por zonas !

Saludos exploradores ! 😉

Publicado en Slovakia y etiquetado , , , , , , , , , .

Deja un comentario

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *